29.-36.týden
29.týden
Plod váží asi 1kg a měří 38cm. Nyní již vyplňuje téměř celou dělohu, obočí a řasy jsou plně vyvinuty, oči, které se mohou otevírat a zavírat, začínají zaostřovat. Vlásky stále rychleji rostou, miminko má více síly, vydatně kope, čímž vás ujišťuje, že je vše v pořádku. Pravděpodobně budete moci nahmatat i zadeček a nohy plodu.
V posledním trimestru vám bude provedeno ultrazvukové vyšetření, kde již bude zřetelně vidět poloha plodu v děloze, poloha placenty a dýchací pohyby plodu.V tomto období se nohou u vás zhoršit pajizévky (strie), je to důsledek natahování kůže, neboť hlavně vaše bříško se více zvětšuje a pupek vystupuje.
30.týden
Děťátko je velké kolem 39cm a váží asi 1,3kgJe obklopeno asi 0,8 l plodové vody. Objem plodové vody se bude zmenšovat tak, jak se bude dítě zvětšovat. Aby si dítě vytvořilo pohodlnou pozici, má překřížené nohy i ruce. V této době už může dítě zaujmout polohu hlavičkou dolů, která je nejvhodnější pro porod. Díky tomu se zvýší tlak na pánevní dno. Začíná mizet jemné ochlupení těla. Zrak se i nadále vyvíjí, dítě má většinu dne oči zavřené, zrak totiž není ještě vyvinut natolik, aby dobře vidělo prostředí kolem sebe.
Na konci těhotenství můžete častěji trpět bolestí zad. Zvýšená tělesná váha a uvolněné vazy, totiž mnohem více zatěžují břišní svaly, což se přenáší i na svaly zádové. Dochází rovněž k přesunu těžiště ve vašem těle, což může spolu s hormonálními změnami způsobit i drobné potíže s udržováním rovnováhy. Jestliže jsou však bolesti zad nesnesitelné, okamžitě navštivte lékaře, protože tyto bolesti mohou být příznakem zánětu ledvin.
31.týden
Dítě už váží asi 1,40kg a měří kolem 40cm. Do porodu ještě vyroste pár centimetrů, spíše ale přibírá na váze. Ruce, nohy a tělo se začínají zakulacovat, jak nabírá postupně podkožní tuk. Kromě plic, které ještě nejsou úplně zralé, jsou orgány plodu téměř zcela vyvinuté. Mozek stále roste. Plod může cítit bolest a může reagovat na různé podněty. Hýbe hlavičkou z jedné strany na druhou.V této době bývá velmi aktivní, kope a různě se pohybuje, při náhlém zvuku i poskočí, to vám může způsobit drobné potíže při spaní.
V tomto období můžete začít mít problémy s dýcháním. Důvodem je stále více se zvětšující plod, který tlačí na bránici. Tento stav se změní, když se hlavička dítěte posune do pánve a potom během několika týdnů sestoupne.
32.týden
Miminko váží už měří skoro 41cm a váží 1,7kg.Kdyby se dítě v tomto týdnu narodilo, má už velkou šanci na přežití V tomto období žena přibírá kolem půl kila za týden, necelá polovina z toho je přibírání dítěte. Děťátko už má nehty na nohou i rukou a hlavička bývá už celá pokryta jemnými vlásky. Jeho pokožka začíná být hladší a měkčí.
V posledních týdnech těhotenství se většinou dítě otáčí hlavičkou dolů. Děloha tak tlačí na bránici a žaludek, a důsledkem je, že většinu těhotných žen trápí pálení žáhy či krátký dech. Snažte se proto jíst během dne menší porce a vždy spát podepřená polštářem.
33.týden
Dítě váží kolem 1,8kg a měří asi 41,5cm. Kosti jsou plně vyvinuty, ale jsou ještě měkké, aby dovolily děťátku hladce projít rodidly bez velkých komplikací. Hlavička ještě není také pevně spojena a ani po narození nebude. Na hlavičce už mohou být husté vlásky. Nehty na rukou jsou plně vytvořené, na nohou ještě nejsou tak dlouhé. Plíce jsou téměř vyvinuty a objevují se pravidelné dýchací pohyby, jak dítě trénuje dýchání v přípravě na porod. Plod už uvnitř dělohy dokáže slyšet, cítit a poměrně hodně vidět.
V 33. týdnu těhotenství vaše tělo stále ještě prochází změnami. Bříško už je velké, a někdy se může stát i obtíží. Můžete mít problémy s chozením do schodů, sezením nebo nazouváním bot.
34.týden
Dítě váží asi 2kg a měží zhruba 45cm. Pokožka dítěte je už pokryta silnější tukovou vrstvou, která po jeho narození slouží jako zásoba energie a izolační vrstva. Plíce jsou v podstatě již plně dozrálé, takže v případě předčasného porodu mezi 34 a 37 týdnem, by již nemělo mít žádné zdravotní problémy ( zůstává však nějaký čas v inkubátoru). Oči již dovedou mrkat a reagují na jasné světlo. Obočí a řasy jsou také plně vyvinuty. Plod si vytváří zásoby minerálů – železa, fosforu a vápníku. Každé 3 hodiny, dochází v těle matky k výměně plodové vody.
V tomto období se zvyšuje únava. Důsledkem nedostatku spánku a neklidných nocí, způsobeným častým chozením na záchod a převrácením v posteli, se můžete cítit vyčerpaná a unavená. Proto co nejvíce odpočívejte a buďte v klidu, šetřete síly a nepřepínejte se.
35.týden
Dítě měří asi 43 - 45cm a váží kolem 2,3kg. Stále však ještě přibývá na váze a vyplňuje většinu dělohy. Dochází ke zpomalení růstu dítěte. V této době je miminko velice aktivní, i když se už spíše jen otáčí, než aby konalo energické pohyby jako v době, kdy bylo menší. Dítě je kromě plic, které potřebují ještě nějaký čas, plně vyvinuto, hlavička už odpovídá rozměrům celého těla. Mozek spolu s nervovou soustavou je plně výkonný. V tomto týdnu má dítě už i sny. Játra vytvářejí první odpadní látky a ledviny jsou již plně vyvinuty. Pokožka dítěte se začíná zbarvovat do růžova, je méně průsvitná. Dítě může koordinovat i své pohyby. O výživu se stará placenta, která je zcela vyvinutá. Do plodu už neprosakuje plodová voda.
V tomto období těhotenství, většinu nastávajících maminek trápí častější močení.
36týden
Dítě váží kolem 2,7 kg a měří asi 48cm. Během následujícího období zaznamená dítě největší hmotnostní nárůst, každý týden nyní přibere asi 250 – 350 gramů. Nehty na nohou, už jsou dlouhé až ke koncům prstů. Kosti jsou již pevné, dobře vytvořené, jen lebeční švy nejsou spojeny, a to z důvodu, aby dítě mohlo projít porodním kanálem. Jemné chloupky - lanugo z těla dítěte už téměř zmizely a mázek, který jej chránil před plodovou vodou, ve které byl 9 měsíců ponořen, také téměř zmizel (dítě jej snědlo, vyloučen z těla bude jako první stolice, tzv. smolka). Dítě vypadá jako před narozením. Pupeční šňůra je dlouhá asi půl metru.
Jestliže je vše v pořádku, dítě by již mělo být v poloze hlavou dolů a mělo by sestupovat dolů do pánve. Tím se zmenší problémy s dýcháním a pálením žáhy, ale na druhou stranu to znamená velmi časté močení a problémy s chůzí.36. týden těhotenství je pro ženu období nepohodlí, zvýšené vznětlivosti a příprav na porod. Předpokládaný termín porodu se blíží a proto se již chystejte na cestu a pobyt v porodnici.