5.-12.týden
5.týden
Embryo je dlouhé asi 4mm, ale již se začíná vývin páteře, mozku a cévy, která se stane později srdcem.
Gynekolog vás převezme do péče o těhotné ženy a vypočítá předpokládaný termín porodu vašeho dítěte tak, že k prvnímu dnu vaší poslední menstruace připočítá 40 týdnů. Toto datum je orientační, protože většina žen nezná přesné datum ovulace. Později lze den porodu potvrdit ultrazvukem.
Mezi časté příznaky těhotenství patří
- nevolnost, nechutenství (Ráno při prázdném žaludku je tento problém daleko častější, je tedy vhodné sníst něco lehkého a zapít šálkem ovocného čaje. Během dne jídlo rozložte nejméně na šest menších porcí, vyhýbejte se mastným a sytým pokrmům.)
- zvýšená únava a ospalost
- ztmavlé a vystouplé bradavky, určitý tlak a přecitlivělost prsou
- nechuť až odpor k některým potravinám (pachuť z kávy, čaje, atd.)
- častější močení (zvětšující se děloha tlačí na močový měchýř)
6.týden
Plod připomíná tvar pulce a nazýváme jej embryo. Tvoří se srdce, které začíná pracovat. Velikost embrya je asi jako malý nehet, pohyb lze již zaznamenat na ultrazvuku. Objevují se malé pupeny, z kterých se vyvinou ruce a nohy, na hlavě jsou počínající oči, uši, ústa. Ke konci tohoto týdne se spojení mezi embryem a placentou začne měnit v pupeční šňůře, začínají se tvořit cévy.
V tomto období se může zvýšit ranní nevolnost, kterou zhoršuje zápach z kouře, smažených jídel a podobné zápachy. Vaše kůže může vysychat, někdy se tvoří hnědé skvrny, které po porodu zmizí.
7.týden
Očekávané dítě nazýváme plodem a měří asi 1,3cm zvětšují se u něho nohy a ruce, vyvíjejí se plíce a střeva, tvoří se nosní dírky, rty a jazyk. Páteř a mozek jsou v tomto týdnu již téměř plně vyvinuty.
V tomto týdnu těhotenství se může objevit vyšší únava, při dlouhém stání přicházejí závratě, některé ženy i omdlévají. Snažte se tedy co nejvíce odpočívat. Ztráta chutě na milování není v tomto období ničím mimořádným, vše se upraví většinou již v druhém trimestru těhotenství.
8. týden
Pplod měří asi 2,5 cm, je asi 10.000krát větší než při početí. Všechny hlavní orgány jsou již vytvořeny, ale stále se vyvíjí. Vytvořily se už uši i oči, pokožka pokrývající oči se rozdělí a vytvoří oční víčka. Tvoří se střední ucho, které ovládá rovnováhu a sluch. Srdce již pracuje v pravidelném rytmu a můžeme vidět cévy. Plod se začíná pohybovat, nohy a ruce se stále prodlužují a plod začíná kopat, ale je ještě natolik malý, že toto kopání zatím necítíte.
Změny na vašem těle začínají být patrnější, prsa a bradavky jsou citlivější, zvýší se výtok z pochvy, jejíž barva se mění ze světle na tmavě červenou.
9.týden
Plod měří asi 3cm, hlava dítěte se zvětšuje rychleji než zbytek těla, rozvíjejí se ústa a tvář, nos je jasně viditelný, končetiny nadále rychle rostou.
Z důvodů hormonálních změn v tomto období změknou dásně, takže je nutné věnovat hygieně ústní dutiny více péče a času.Nyní začnete i přibývat na váze, je tedy dobré začít váhu sledovat.
10.týden
Tělo se plodu prodlužuje v bláně jsou ještě ukryty, ale již prokresleny prsty na nohou i rukou. Hlava se nadále rozvíjí, aby se vytvořilo místo pro mozek, jsou na ni již viditelné vnější zvukovody. Plod váží asi 5g a je asi 4,5 cm dlouhý.
Děloha má nyní velikost asi jako větší citró, v těle probíhá mnoho změn a chemických proměn a obíhá více krve než dříve, což způsobuje, že můžete mít pocit většího tepla. Tyto změny uvnitř nejsou zatím na první pohled patrné, ale měnící se tvar postavy se jistě již cítí lépe ve volnějším oblečení.
11.týden
Ke konci 11.týdne těhotenství je většina hlavních orgánů pludu již vyvinuta a plod právě překonal nejzranitelnějšího období svého vývoje. Nyní je už chráněn před vrozenými vadami a infekcemi mimo spalniček.
Plod váží asi 10g a měří 5,5 cm, tvoří se již vnější genitálie spolu s varlaty a vaječníky, srdce čerpá pravidelně krev do všech důležitých orgánů v jeho těle.
Nyní by měly postupně odezním všechny počáteční obtíže, také únava je nižší a vy byste měla začít uvažovat o předporodních kurzech.
12.týden
Plod je si 6,5 cm dlouhý a váží zhruba 20g. Srdce tluče rychlostí 110-160 tepů za minutu a plod začíná procvičovat dýchací pohyby, hrudník se zvedá a klesá. Prsty na rukou a nohou jsou již plně vytvořeny, rostou malé nehty. Je vytvořen žaludek spojený se střevem a ústy. Vytvářejí se vaječníky, či varlata, ale zatím není možné určit pohlaví plodu.
Plodová voda se vyměňuje každých 24 hodin, plod ji polyká a poté vylučuje v podobě moči. Placenta plně přebírá výživnou funkci, je větší než samotný plod. Během prvních dvanácti týdnů těhotenství je ve vašem těle vysoká hladina hormonu choriogonadotropinu, který má vliv na všechny emocionální změny, pocity únavy, nechutenství, zvracení.